
BILD; Bengt Oberger/Wikimedia Commons
Företaget grundades 2016 när vd:n Hadi Kurda fann det svårt att söka lägenheter vid en studieflytt till Linköping. Nu håller Homeq på att etablera sig i hela landet och ska ta steget till Stockholm där de i princip får konkurrens för första gången – av Bostadsförmedlingen.
– Egentligen är det bara Stockholm som har en kommunal bostadskö. Större delen av landet har ju ingenting, det är totalt fragmenterat, säger Hadi Kurda i en kommentar till satsningen.
Balder, Stena Fastigheter, Wallenstam och Fastighetsägarna GRF är bara några av hyresvärdarna som anslutit sig till Homeq:s plattform hittills, de sistnämnda för drygt ett år sedan. Vd:n för Fastighetsägarna GFR, Dennis Bucht, kommenterade saken i samband med avtalet:
– Det är bra för våra medlemmar, men framför allt bra för alla bostadssökande som får en enda väg in till hela hyresmarknaden, istället för över 100 kommuners olika lösningar.
I september släppte Homeq siffror från Göteborg efter lanseringen. Efter nio månader hade det lämnats drygt 180 000 intresseanmälningar på sajten.
– Det som ligger bakom är till stor del timing, men framförallt att vår plattform ligger i teknologisk framkant. Vi kommer in med ett fräscht koncept och det verkar uppskattas hos både fastighetsägare och bostadssökande, sade Hadi Kurda då.
Etableringen i Stockholm är ännu i sin linda, i skrivande stund finns det en lägenhet i Stockholms kommun att hyra.
Se mer hos Homeq här.
MäklarVärlden är en branschneutral tidning för Sveriges fastighetsmäklare och leverantörerna till dessa. MäklarVärlden fokuserar även på alla som har en studieinriktning som leder in i fastighetsmäklarbranschen. Total upplaga: mer än 8 600 ex. MäklarVärlden granskar mäklarföretagens strategi, lönsamhet och kundnytta. MäklarVärlden utkommer årligen med sex välmatade nummer.
Skaffa MäklarVärldens Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.