BILD: Skandiamäklarna

Nu öppnar Skandiamäklarna ett nytt kontor i Altea på spanska kusten.

Ny franchisetagare på kontoret blir Mats Björninen, som har bred kunskap och erfarenhet inom både branschen och sälj. Han har tidigare varit mäklare i Sverige, säljare av nyproduktion och är nu licensierad mäklare i Spanien.

– Att öppna ett kontor i Altea är ett planerat beslut som kommer stärka vår positionering i Spanien – det nya kontoret agerar som en naturlig förlängning av våra existerande kontor. Mats är en värdefull tillgång och vi har full tillit om att han kommer att driva verksamheten framgångsrikt, säger Erik Eriksson, Country manager för Spanien och Portugal på Skandiamäklarna.

Kontoret i Altea är ”strategiskt placerat” för både lokala och internationella kunder, och det ses som en möjlighet att stärka varumärket på den europeiska marknaden.

Vd Andreas Moritz säger att de ser fram emot kontoret som ett positivt inslag och komplement till de nuvarande.

– Vårt mål är att fortsätta öppna kontor på rätt platser med rätt personer.