Skogsfastigheter och åkermark ökade i värde under 2025, med prisuppgång i samtliga regioner enligt Ludvig & Co.

Utvecklingen skedde i ett år som präglades av lägre räntor och historiskt höga virkespriser, samtidigt som lantbrukets lönsamhet pressades av fallande spannmålspriser och en stärkt krona. Trots detta ökade efterfrågan, och marknaden har stabiliserats – om än med tydliga regionala skillnader.

Störst uppgång i mellersta Sverige

Markus Helin, marknadsområdeschef på Ludvig & Co Fastighetsförmedling.

I mellersta Sverige noterades den kraftigaste prisökningen på skogsmark under 2025. Där steg priserna med 9,7 procent till ett genomsnitt på 576 kronor per kubikmeter skog (m³sk).

– Medelpriset är det högsta som hittills noterats och flera prisregioner i mellersta Sverige ligger nu på eller över tidigare toppnivåer. Det visar att marknaden för skog har stabiliserats efter prisnedgångarna 2023 och första halvåret 2024, säger Markus Helin, marknadsområdeschef på Ludvig & Co Fastighetsförmedling.

I norra Sverige ökade priserna med 4,3 procent till 343 kr/m³sk, medan södra Sverige noterade en uppgång på 6,5 procent till 898 kr/m³sk.

– Virkesrika fastigheter fortsätter att locka starka bud och vi ser en tendens till att den ökade betalningsviljan sprider sig inåt landet, säger Ralf Gustafsson, affärschef på Ludvig & Co Fastighetsförmedling i Skellefteå.

Avverkningsmogen skog driver priserna

Enligt Ludvig & Co är det nu fastigheter med hög andel avverkningsmogen skog som i hög grad driver prisutvecklingen.

– Fastigheter med mycket ungskog hade en starkare värdeutveckling under lågränteåren 2020–2022, men det mönstret har ändrats i takt med dagens marknadsläge, säger Erik Hansson, specialistrådgivare skog på Ludvig & Co.

Stabilisering även på åkermark

Även åkermarkspriserna visar en stabil utveckling. På riksnivå ökade priserna med i genomsnitt 1 procent, baserat på statistik från den senaste treårsperioden. Efterfrågan är fortsatt hög i de mest bördiga slättområdena, medan prisbilden varierar mer i mellan- och skogsbygder.

– Efter en återhållsam period har marknaden åter stabiliserats. Efterfrågan på de mest attraktiva jordbruksmarkerna överstiger tydligt utbudet, vilket bidrar till höga prisnivåer, säger Filippa Jönsson, affärschef på Ludvig & Co Fastighetsförmedling i Malmö.

Försiktigt positiv syn på 2026

Trots att virkespriserna justerats ned under andra halvåret 2025 ligger de fortsatt på historiskt höga nivåer. Tillsammans med signaler om en oförändrad styrränta under större delen av 2026 bedömer Ludvig & Co att prisutvecklingen på skogsmark blir svagt positiv framöver, med störst uppsida i norra Sverige.