Arkitekten Ralph Erskines sista projekt i livet, de unika husen i Skaparbyn på Ön i Dalälven, är till salu.

Skaparbyn vid Dalälven, nu till salu. FOTO: Sjönära Fastighetsmäklare
Stiftelsen Hedesundavävarna som äger husen med den exotiska arkitekturen, och använt dem som kurs- och lägergård, har bestämt sig för att avyttra på grund av dålig ekonomi. Men inte hur som helst: försäljningen sker genom skriftliga anbud och först därefter kommer utvalda intressenter att bjudas in till slutförhandling med stiftelsen.
Skaparbyn invigdes 2001 efter ett samarbete mellan Erskine och konstnären Birger Forsberg, vilka båda har gått ur tiden, och har lidit av dålig ekonomi nästan ända sedan starten. Genom fonder och innovativa grepp har de klarat sig, men det har blivit allt svårare, och i år fick stiftelsen avslag på sin ansökan om verksamhetsstöd från Gävle kommun.
– Ja vi har ju inga pengar, vi är helt panka, och våra lån har sagts upp så vi är tvungna att göra något drastiskt. Vi hade hoppats att få pengar, eller rättare sagt vi hoppas fortfarande att vi ska få pengar, från både regionen och kommunen. Men om vi inte får det måste vi parallellt försöka sälja Skaparbyn, sade Ingvar von Malmborg, ordförande i Hedesundavävarna, till SVT Gävleborg i förra veckan.
Och nu ligger annonsen alltså ute. Prislappen är sju miljoner kronor.
MäklarVärlden är en branschneutral tidning för Sveriges fastighetsmäklare och leverantörerna till dessa. MäklarVärlden fokuserar även på alla som har en studieinriktning som leder in i fastighetsmäklarbranschen. Total upplaga: mer än 8 600 ex. MäklarVärlden granskar mäklarföretagens strategi, lönsamhet och kundnytta. MäklarVärlden utkommer årligen med sex välmatade nummer.
Skaffa MäklarVärldens Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.