Fredrik Ragell är ny marknads- och varumärkeschef på Bjurfors. Han kommer närmast från TV4 Media och får ansvar för företagets kommunikation, marknadsarbete och varumärkesutveckling.

Fredrik Ragell började på Bjurfors i augusti 2025 som koncept- och varumärkesstrateg. Den 1 juni tillträdde han rollen som marknads- och varumärkeschef för Bjurfors Sverige.

Han har en bakgrund inom marknadsföring, affärsutveckling och varumärkesstrategi och kommer närmast från TV4 Media, där han bland annat ansvarade för marknadsavdelningen och utvecklingen av TV4 Play-varumärket.

Ska stärka varumärket

Enligt Bjurfors vd Irja Amolin får företaget nu in kompetens från branscher där konkurrensen om kundernas uppmärksamhet är hård.

– Fredrik är en ovanligt stark kombination av strateg, varumärkesbyggare och kommersiell kraft. Han har byggt och utvecklat varumärken i miljöer där konkurrensen om kundernas uppmärksamhet är stenhård och har en tydlig förmåga att omsätta strategi till resultat. Han har redan på kort tid gjort avtryck hos oss. Med Fredrik i den här rollen tar vi ytterligare ett steg upp i arbetet med att utveckla Bjurfors varumärke och stärka vårt erbjudande till kunder, mäklare, franchisetagare och medarbetare, säger Irja Amolin, vd för Bjurfors Sverige.

I sin nya roll får Fredrik Ragell ansvar för marknadsavdelningen och arbetet med kommunikation, konceptutveckling och kampanjer.

Fokus på kundupplevelse och affär

Fredrik Ragell beskriver uppdraget som en möjlighet att ytterligare stärka kopplingen mellan varumärke, kundupplevelse och affär.

– Jag är glad och stolt över förtroendet. Bjurfors har ett starkt momentum, ett tydligt kvalitetsfokus och en enorm kompetens i organisationen. Nu handlar det om att fortsätta förenkla och förtydliga hur vi arbetar, så att vi kan lägga ännu mer kraft där det gör störst skillnad, att stötta mäklarna i vardagen, skapa effektiv kundkommunikation och bygga Bjurfors som det självklara förstahandsvalet, säger Fredrik Ragell.

Han ser också möjligheter att fortsätta utveckla företagets position på marknaden.

– I grunden handlar det om att skapa starkare kundminnen, öka top of mind och stärka förutsättningarna för våra gemensamma mål. Bjurfors har en stark position, men också stor potential framåt. Det är ett varumärke med både historia, kvalitet och framåtrörelse, och det är väldigt inspirerande att få vara med och utveckla nästa steg, säger Fredrik Ragell.

Varumärket får större betydelse

Rekryteringen speglar en utveckling där mäklarföretag i allt högre grad investerar i marknadsföring, kundupplevelse och varumärkesutveckling. På en marknad där tjänsterna ofta upplevs som likartade blir förmågan att skapa förtroende och bygga starka kundrelationer en allt viktigare konkurrensfaktor.