På en mer utmanande bostadsmarknad är det allt fler familjer som får svårare att förverkliga drömmen om huslivet. Bodil får nu även Mäklarhuset som samarbetspartner. 

Bild: Adobe Stock

De båda bolagen inleder nu ett samarbete för att förenkla steget till att bli husägare. Genom att introducera hyrköp från Bodil som ett alternativ för Mäklarhusets spekulanter kan allt fler se nya möjligheter att förändra sin boendesituation redan i dag. På maklarhuset.se kan besökare redan nu filtrera sitt sökande på nya hus, radhus och parhus som går att hyrköpa med Bodil och kan sedan enkelt med hjälp av Bodil ta reda på hyresnivå för ett specifikt objekt.

– Vår målbild har alltid varit att underlätta för fler att bli bostadsägare och det är jättekul att Mäklarhuset delar vår vision och nu integrerar hyrköp som en naturlig del av deras köp- och säljprocess. Jesper Eliason, vd och medgrundare Bodil.

Hyrköp är en ny möjlighet för de familjer som idag inte har hela den kontantinsats som krävs för att kunna köpa en bostad med ett vanligt bolån från banken. Med hyrköp kan man i stället flytta in i sin husdröm medan man sparar ihop till sin insats. På så sätt kan fler familjer hitta ett hus redan idag och köpa loss det så snart man kan. Ju mer man sparar varje månad desto snabbare kan man köpa loss huset. Skulle man ångra sig kan man säga upp sitt avtal med 3 månaders varsel, precis som ett vanligt hyresavtal.

Pernilla Schörling, vd Mäklarhuset. BILD: Mäklarhuset

– Med hyrköp från Bodil kan vi erbjuda hjälp till fler människor att, inom överskådlig tid, äga sin bostad. Kunden kan flytta in i bostaden och gå från att hyra till att äga. För oss är det viktigt att kunden ska kunna ångra sig om förutsättningarna i livet förändras och även den möjligheten erbjuder Bodils lösning. Vi ser fram emot att tillsammans med Bodil hjälpa fler människor till att äga sitt boende. Pernilla Schörling, vd Mäklarhuset

Tidigare i år berättade Husman Hagberg att man samarbetar med Bodil:

Jenny Persson
Jenny är publisher och ansvarig utgivare. Att arbeta med MäklarVärlden är fantastiskt givande, en spännande bransch där det händer mycket hela tiden. Ert arbeta handlar ju om folks bostäder – där de och vi lever våra liv - det är stimulerande att få följa och rapportera om. Efter att ha arbetat med tidningen sedan 2012 börjar jag lära mig mer om vad mäkla handlar om, ett utmanade och roligt jobb.