
Fr vänster: Francois Gagnon, Andreas Wallin, Peter Yllmark
På ERAs (Electronic Realty Associates) årskonferens delades pris ut till de kontor och mäklare som har haft nöjdast kunder under 2015. En årlig undersökning gjord av företaget Questback där kunden bland annat får svara på fyra alternativ gällande hur nöjda de är med ERA och mäklaren (Mycket missnöjd, Missnöjd, Nöjd, och Mycket nöjd).
Hela tolv kontor och 23 mäklare hade 100 procent nöjda kunder. Kontoret som vann, ERA Mäklargruppen Nacka/Värmdö hade inte bara 100 procent nöjda kunder utan även 100 procent ”Mycket nöjda” kunder. Detta gällde även Andreas Wallin från ERA Fastighetsförmedling i Ystad som tog hem priset för mäklare. Priserna delades ut av ERA Europas vd Francois Gagnon och Peter Yllmark, vd för ERA Sverige på The Winery Hotel i Stockholm.
MäklarVärlden är en branschneutral tidning för Sveriges fastighetsmäklare och leverantörerna till dessa. MäklarVärlden fokuserar även på alla som har en studieinriktning som leder in i fastighetsmäklarbranschen. Total upplaga: mer än 8 600 ex. MäklarVärlden granskar mäklarföretagens strategi, lönsamhet och kundnytta. MäklarVärlden utkommer årligen med sex välmatade nummer.
Skaffa MäklarVärldens Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.