Movh har rekryterat två nya mäklare i form av Emma Burman och Linn Olausson. En i Norrtälje och en i Helsingborg.

Emma Burman och Linn Olausson. BILD: Mohv

Emma Burman är född, uppvuxen och fortsatt bosatt i Norrtälje, där hon trivs som fisken i vattnet omgiven av familj och vänner i en miljö som passar henne.

– Närheten till skärgård, natur och en stad som har allt jag behöver, säger hon själv om sitt område.

Hon har alltid genomsyrats av att vilja vara behjälplig, arbeta med människor och få långa kundrelationer.

– Ingen människa är den andra lik, vilket är fantastiskt och gör arbetsdagarna utmanande, roliga och varierande, säger Emma Burman.

Att bli fastighetsmäklare bestämdes över en natt när en god vän sade att det vore något för henne, varefter hon kontaktade Mohv i Norrtälje.

– Det var ett givet val för mig. Befinner mig nu på samma underbara kontor 17 månader senare, som registrerad fastighetsmäklare.

Emma Burman är också utbildad fotograf och har intresse för styling, inredning och äldre arkitektur.

I Helsingborg hittas numer Linn Olausson, som säger att hon flyttade från östkusten till Bästkusten för ett antal år sedan och stannat sedan dess.

– Helsingborg är magiskt. Jag har sedan lång tid tillbaka jobbat med människor och har alltid haft ett extra öga för denna bransch, säger hon själv.

– Att få kombinera dessa två känns rent ut sagt skitkul.