Samsung bjöd in svenska teknik- och Virtual Reality-bolaget wec360° till SIME för att visa och diskutera framtiden för Virtual Reality (VR) och Augmented Reality (AR) på nya affärsområden.
SIME är norra Europas största mötesplats för Internet och digitala möjligheter och ägde rum på Cirkus i Stockholm under tisdagen och onsdagen denna vecka. Under mässan låg wec360°:s fokus på hur VR och AR (känt från bland annat Pokémon Go) kan användas för att skapa värde för såväl bostadsköpare som byggbranschen.
Under mässan demonstrerade wec360° hur spekulanter av en lägenhet tack vare VR kan kliva in i sin framtida lägenhet och fritt se sig omkring. Den digitala rymden bidrar till en känsla för materialen, ljuset och utsikten.
– Tillgången till den här typen av teknik är avgörande för att kunna göra ett riktigt avvägt och tryggt beslut när man köper en bostad. Utvecklingen går i en rasande takt! Vi tror att människor inom loppet av något år kommer att kräva att ha fått uppleva bostaden i VR innan de tar ett beslut om vad de skall satsa sina livsbesparingar i. Och var de ska spendera sin framtid, säger wec360°:s utvecklingschef Per Hjaldahl.
– Med AR kan du sitta hemma i soffan och få en komplett bild av hela fastigheten och stadsdelen runtomkring. Vi har visat att tekniken finns, och med exempelvis Samsungs hårdvara är den extremt lättillgänglig för alla. Det börjar bli ganska svårt att argumentera mot att den bör användas i alla bostadsprojekt, tillägger han.
MäklarVärlden är en branschneutral tidning för Sveriges fastighetsmäklare och leverantörerna till dessa. MäklarVärlden fokuserar även på alla som har en studieinriktning som leder in i fastighetsmäklarbranschen. Total upplaga: mer än 8 600 ex. MäklarVärlden granskar mäklarföretagens strategi, lönsamhet och kundnytta. MäklarVärlden utkommer årligen med sex välmatade nummer.
Skaffa MäklarVärldens Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.