Ny undersökning: 9 av 10 mäklare använder AI
På bara två år har AI gått från experiment till vardagsverktyg för svenska mäklare. Nu visar ny forskning hur tekniken påverkar både arbetssätt och affärsvolym i branschen.
På bara två år har AI gått från experiment till vardagsverktyg för svenska mäklare. Nu visar ny forskning hur tekniken påverkar både arbetssätt och affärsvolym i branschen.

AI-användningen i mäklarbranschen har ökat kraftigt de senaste två åren. Det visar Mäklarbarometern 2025 från Högskolan i Gävle, där omkring 700 fastighetsmäklare deltagit.
Undersökningen leds av Jonas Kågström, forskare i företagsekonomi vid högskolan, som beskriver utvecklingen som mycket snabb.
– Hösten 2023 använde ungefär en av tio AI regelbundet. Nu är det nästan alla. Det har gått oerhört fort, säger Jonas Kågström i ett pressmeddelande.
Enligt undersökningen använder mäklarna främst AI till att skriva objektsbeskrivningar och bearbeta bilder. 42 procent uppger att de använder AI flera gånger i veckan och över hälften anser att AI-genererat innehåll ofta håller så hög kvalitet att det kan användas utan ändringar.
Mer tid till flera uppdrag
Jonas Kågström menar att tekniken framför allt effektiviserar administrationen och gör det möjligt för mäklare att hantera fler uppdrag.
– Att göra annonser var tidigare en flaskhals som tog mycket tid. Men även om administrationen går snabbare nu arbetar mäklarna fortfarande i snitt lika mycket som förut. De använder den sparade tiden till att träffa fler kunder, säger han.
Undersökningen visar samtidigt att AI ännu inte påverkar själva försäljningstakten.
– Tekniken hjälper mäklarna att producera fler annonser och ta på sig fler uppdrag, men den hjälper dem inte att sälja snabbare. Där är fortfarande den mänskliga relationen avgörande, säger Jonas Kågström.
AI används också allt oftare för visualiseringar och digital homestyling, exempelvis för att visa hur en bostad kan se ut efter renovering eller ny inredning.
Samtidigt pekar forskaren på att ny EU-lagstiftning kring AI och marknadsföring kan få betydelse för hur tekniken används framöver, särskilt kring transparens och märkning av AI-genererat material.
– Vi kommer sannolikt att få se fler diskussioner om märkning och transparens. Samtidigt tror jag att AI kommer bli lika självklart som andra digitala verktyg, säger han.
Källa: Mäklarbarometern 2025, Högskolan i Gävle.
AI används främst för:
Mäklare som använder AI mest beskrivs oftare som: