Konjunkturuppgången i Sverige står på fastare mark. Det sade Riksbankschef Erik Thedéen när han på torsdagen talade om det ekonomiska läget och penningpolitiken i Visby.
Bedömningen får enligt Thedéen stöd av den senaste statistiken över BNP-tillväxten och Konjunkturbarometern, som båda visat ljusare signaler.
Samtidigt finns fortsatt osäkerhet kring inflationen.
– Inflationen har varit högre i sommar än vi räknade med i prognosen i juni och det finns en osäkerhet kring vilken effekt olika utbudsstörningar kommer få på konsumentpriserna. Hittills ser vi inga tydliga tecken på en varaktig, bred uppgång i inflationen, men vaksamheten mot stigande inflation måste vara hög, säger Erik Thedéen.
Motverkande krafter
Riksbanken lämnade styrräntan oförändrad på 1,75 procent vid det senaste penningpolitiska mötet i augusti. Bedömningen var då att räntan väntades ligga kvar på den nivån under en tid, men att osäkerheten var stor.
Thedéen pekar samtidigt på att riskerna för inflationen går åt flera håll. Det finns fortfarande lediga resurser på arbetsmarknaden, vilket skulle kunna innebära att ekonomin växer snabbare utan att inflationstrycket ökar märkbart på kort sikt.
– Det kan därmed vara så att den ekonomiska tillväxten tar fart utan att inflationstrycket ökar märkbart i närtid, säger han.
Nytt räntebesked i september
Nästa penningpolitiska möte hålls den 23 september och beslutet om styrräntan offentliggörs den 24 september.
Thedéen gav under torsdagens tal ingen ny prognos för räntan. I stället betonade han att Riksbanken kommer att väga samman den information som kommer fram till mötet.
– Inför nästa räntemöte i Göteborg om tre veckor, kommer vi att väga samman all ny statistik och information och bedöma hur den påverkar inflations- och konjunkturutsikterna och penningpolitiken, säger han.
För bostadsmarknaden kommer septemberbeskedet efter en sommar där bolåneräntorna sjunkit samtidigt som flera indikatorer har pekat mot högre aktivitet. SCB senaste statistik visade att den genomsnittliga rörliga bolåneräntan för hushållens nya avtal låg på 2,74 procent i juli.