Ingela Noresson driver sedan 2021 Mäklarhusets kontor i Oskarshamn. Efter 25 år i mäklarbranschen beskriver hon steget till delägarskap som en nytändning i yrkeslivet.

Ingela Noresson har varit i mäklarbranschen i 25 år. Först som anställd och idag som en av Mäklarhusets delägare med eget kontor i Oskarshamn. Det var hösten 2021 som hon slog upp portarna till sitt eget mäklarkontor och satte upp skylten som berättade om hennes nya mäklarposition på orten. Anledningen bakom beslutet att bli egen var att hon inte delade värdegrunden med den mäklarkedja som hon var anställd hos.

–       För mig är den personliga känslan viktig, det är själva hjärtat bakom affären. Och tidigt i min process såg jag att Mäklarhuset hade den värdegrunden som jag själv delade.

Mäklarhusets värdegrund övertygade

När Ingela Noresson tog beslutet under 2020 bestämde hon sig tidigt i processen att hon ville tillhöra en kedja och inte bli en fristående mäklare. Hon sökte efter en kontext där det fanns kollegor att vända sig till och hon såg också fördelarna med att kunna få stöd och rådgivning. Men också de praktiska fördelarna med ett färdigt datasystem, upparbetade kanaler och marknadsföringsmaterial att ta del av var lockande.

–       Jag kom i kontakt med Mäklarhuset och sedan gick det snabbt. Jag föll för Mäklarhusets personlighet och värdegrund och det har fallit väl ut. Du driver ditt eget bolag samtidigt som du också har ett delägarskap i Mäklarhuset. Men delägarskapet har faktiskt inte varit ett incitament i sig, i vardagen tänker jag egentligen inte på det. Men det finns en tydlig skillnad: Som delägare har jag möjlighet att påverka och att vara delaktig i vad som händer i företaget.

Framgången väntade inte på sig

Inför etableringen med det nya kontoret i Oskarshamn fanns det självklart en fundering om hur det skulle gå. År 2021 var också året då bostadsmarknaden började att vika.

–       Även om jag redan var etablerad på orten, är det alltid svårt att veta hur vi skulle tas emot. Men vi har varit marknadsledande sedan vi startade, vilket vi inte hade vågat hoppas på. Det blev en nytändning i min mäklarroll och jag driver inte företaget utifrån någon annans drömmar. Du får en extra push när du är din egen.

Vilket råd vill du ge till mäklarna därute som är funderar på att starta eget?

–       Våga! Var modig och ta steget. Har du väl börjat tänka tanken att köra på egen hand så gör det. Men det är viktigt att du har en kedja bakom dig som strävar framåt. Som vill utvecklas. Men våga ta steget, vänta inte. Tiden är alltid rätt, avslutar Ingela Noresson.

Läs mer här: