Johan Söderlund och Josefine Back tar över som ägare av Mäklarhuset i Hudiksvall efter Klas Söderlund, som drivit verksamheten i över 40 år.

Ett generationsskifte genomförs nu i Mäklarhuset Hudiksvall. Efter mer än fyra decennier i branschen lämnar Klas Söderlund över ägarskapet till Johan Söderlund och Josefine Back, som från och med nu driver verksamheten vidare.

– Det känns både tryggt och roligt att lämna över ansvaret och ägarskapet till Johan och Josefine. Jag kommer att finnas kvar i verksamheten en tid framöver och ser fram emot att stötta dem i övergången, säger Klas Söderlund.

Både Johan Söderlund och Josefine Back har arbetat som fastighetsmäklare i omkring tio år och tar nu steget in i en ny roll som ägare.

– Klas har byggt upp ett starkt förtroende i Hudiksvall. I en mindre stad där många känner varandra betyder det mycket. Nu är det dags för ett generationsskifte, och vi är både stolta och ödmjuka inför att få ta vidare det han skapat, säger Johan Söderlund.

”Rollen som ledare är helt ny för mig och jag ställer mig väldigt ödmjuk inför uppgiften.”

Josefine Back

Från kollegor till ägare

De nya ägarna har känt varandra sedan gymnasiet och har under flera år arbetat tillsammans i verksamheten. Nu ska de tillsammans leda bolaget vidare.

– Rollen som ledare är helt ny för mig och jag ställer mig väldigt ödmjuk inför uppgiften. Det viktigaste för mig är teamkänslan – att vi fortsätter utvecklas tillsammans och har roligt på vägen, säger Josefine Back.

Johan Söderlund lyfter vikten av att kombinera erfarenhet med nya perspektiv.

– För oss handlar det om att kombinera trygg erfarenhet med nya perspektiv. Vi ser fram emot att tillsammans med teamet fortsätta utveckla verksamheten.

Stark lokal förankring

Johan Bergman, vd på Mäklarhuset. Foto: Mäklarhuset

Mäklarhuset ser positivt på ägarskiftet och pekar på den lokala förankringen som en viktig faktor.

– Det här är ett fint generationsskifte. Johan Söderlund och Josefine Back tar över en stark verksamhet och har alla förutsättningar att fortsätta bygga Mäklarhuset Hudiksvall med hög kvalitet, säger Johan Bergman, vd för Mäklarhuset.

Med stöd från kedjan och ett etablerat varumärke i ryggen är ambitionen att fortsätta vara ett ledande alternativ för bostadsaffärer i Hudiksvall och Hälsingland.