Mäklarhuset gör flera förändringar i organisationen. Två nya fastighetsmäklare har rekryterats och samtidigt tar en befintlig mäklare ett steg upp som delägare.
På kontoret på Kungsholmen i Stockholm börjar Mikael Bjérnhof, som därmed återvänder till Mäklarhuset där han inledde sin mäklarkarriär för nio år sedan. Efter fyra år som delägare i en mindre mäklarbyrå väljer han nu att gå tillbaka till kedjan.
– Det känns fantastiskt roligt och jag ser verkligen fram emot den här resan tillsammans med Mäklarhuset. Det har varit roliga och lärorika år på mindre byrå, men det känns skönt att komma tillbaka. Jag har saknat att arbeta för ett starkt och etablerat varumärke och den trygghet som följer med de fördelar som det har med sig, säger Mikael Bjérnhof.
Ny delägare i Malmö
Samtidigt tar fastighetsmäklaren Herman Forssell nästa steg i karriären och blir delägare på Mäklarhusets kontor i Malmö. Han har arbetat på kontoret i knappt tre år.
– Det gick snabbt och det känns väldigt bra. Att jag nu blir delägare är ett kvitto på att jag har gjort rätt. Framåt vill jag fortsätta på samma sätt och fortsätta ha ett bra samarbete med alla på kontoret, säger Herman Forssell.
Han ser delägarskapet som en möjlighet att bidra mer till verksamhetens utveckling.
– Det innebär också att det finns fler incitament att se till att utvecklingen går åt rätt håll och att vi blir vassare och kan expandera i Malmö med omnejd, säger han.
Ny mäklare i Täby och Danderyd
Mäklarhuset rekryterar även Linnéa Lindblad till kontoret i Täby & Danderyd. Hon har arbetat i branschen sedan 2014 och varit registrerad fastighetsmäklare sedan 2017. Närmast kommer hon från Behrer & Partners.
Lindblad är uppvuxen i Näsby Park och ser fram emot att arbeta i området där hon själv bor.
– Det ska bli jätteroligt, givande och utmanande. Jag tar med mig min passion och mitt genuina intresse för mäkleri och bostäder och ser fram emot att få sälja villor på den gata där jag själv har vuxit upp, säger Linnéa Lindblad.