Mäklarhuset har tecknat avtal om internationell annonsering med globala bostadssajten Sweden Estates.
Det innebär att Mäklarhusets kunder nu kan visa upp sina bostäder på den internationella marknaden.

BILD: Mäklarhuset
Annonseringsavtalet gäller svenska bostäder och fastigheter mot köpare i andra länder – enligt Statistiska Centralbyrån är det utländska ägandet av fritidshus nu uppe i cirka 6,2 procent – och Mäklarhusets vd Pernilla Schörling är mycket glad över samarbetet.
– Det finns ett internationellt intresse för vissa delar av landet. Nu stärker vi vårt varumärke ytterligare, och våra mäklare får en mycket bra produkt att lägga till i en redan stark portfölj, säger hon i en kommentar till affären.
Den ger också mäklarna möjlighet att hitta utländska köpare med intresse för unika fastigheter i Sverige.
Sweden Estates har funnits sedan 2017 och grundades av vd:n Mattias Larsson. 2024 gick Tony Löfberg in som partner och samtidigt lanserades en ny version av sajten.
MäklarVärlden är en branschneutral tidning för Sveriges fastighetsmäklare och leverantörerna till dessa. MäklarVärlden fokuserar även på alla som har en studieinriktning som leder in i fastighetsmäklarbranschen. Total upplaga: mer än 8 600 ex. MäklarVärlden granskar mäklarföretagens strategi, lönsamhet och kundnytta. MäklarVärlden utkommer årligen med sex välmatade nummer.
Skaffa MäklarVärldens Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.