Swedbank följer efter flera av storbankerna och höjer räntan på flera av sina långa lån. Detta gör banken samtidigt som man sänker räntan på sina korta bolån.
Swedbank höjer sina listräntor på bolånen med långa löptider, mellan 0,10 procentenheter och 0,20 procentenheter. Samtidigt sänker banken räntan på sina korta 3-månaderslån med 0,02 procentenheter.
– Vi följer marknadsräntorna och det var läge att göra justeringar nu, säger Claes Warrén presskontakt på Swedbank om de nya räntorna till aftonbladet.se.
Swedbanks nya räntor börjar gälla från och med 18 juni.
MäklarVärlden är en branschneutral tidning för Sveriges fastighetsmäklare och leverantörerna till dessa. MäklarVärlden fokuserar även på alla som har en studieinriktning som leder in i fastighetsmäklarbranschen. Total upplaga: mer än 8 600 ex. MäklarVärlden granskar mäklarföretagens strategi, lönsamhet och kundnytta. MäklarVärlden utkommer årligen med sex välmatade nummer.
Skaffa MäklarVärldens Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.