Priserna på skogsfastigheter har fortsatt utvecklats positivt första halvåret 2025.
Det visar ny statistik från Svefa.

BILD: George Hodan/Publid domain pictures

Prisrörelserna är övergripande små, men generellt i stigande riktning. Utmärker sig gör Dalarna och Skåne med uppgångar på drygt respektive knappt fem procent vardera efter årsskiftet. I Skåne slås även prisrekord med ett snittpris på 1090 kronor kubiken, en nivå som aldrig tidigare setts i landet.

– Prisbilden är fortsatt stark och stödet från virkesmarknaden är tydligt, säger Paul Nord, affärsområdeschef Svefa Skog & Lantbruk, i en kommentar.

Just virkespriserna betraktas som den främsta drivkraften i att stärka skogsmarknaden, framför allt inom timmer.

– Så länge timmermarknaden fortsätter vara stark ser vi fortsatt positiva utsikter för skogsfastighetsmarknaden, ägen om det finns kvarvarande osäkerhet kopplad till bland annat tullar och geopolitik, säger Paul Nord.

KÄLLA: Svefa