Byggandet, produktionen och planeringen av bostäder i Linköping ökade under förra året. Den positiva trenden håller i sig för 2014.
– Byggherrarna vill bygga och vi ger möjligheterna, säger byggansvarigt kommunalråd Muharrem Demirok (C).
I höstas passerade Linköping 150 000 invånare. Ekonomin är stabil och kommunen har tagit beslut om flera strategiskt viktiga framtidssatsningar. Ett exempel är att innerstaden ska växa över ån och att en helt ny stadsdel, Stångebro, ska skapas i samband med att Ostlänken byggs.
Att kunna erbjuda bostäder i den växande staden är en viktig framgångsfaktor Även på detta område ser det ljust ut för Linköping.
2013 fick Linköping ett tillskott på 570 färdigställda bostäder, en ökning med cirka 35 procent om man jämför med 2012. Under det gångna året inleddes också produktionen av 784 bostäder.
– Förra året antog vi 18 detaljplaner med sammanlagt 1 146 bostäder på byggherrarnas begäran, säger Muharrem Demirok.
Den positiva trenden håller i sig. Kommunen arbetar med detaljplaner för nästan 2 000 lägenheter, som beräknas bli klara att anta under 2014 och 2015.
– Intresset från byggherrarna har ökat ordentligt de senaste åren och vi ger dem möjligheter att bygga ett stort antal bostäder i Linköping, säger Muharrem Demirok.
MäklarVärlden är en branschneutral tidning för Sveriges fastighetsmäklare och leverantörerna till dessa. MäklarVärlden fokuserar även på alla som har en studieinriktning som leder in i fastighetsmäklarbranschen. Total upplaga: mer än 8 600 ex. MäklarVärlden granskar mäklarföretagens strategi, lönsamhet och kundnytta. MäklarVärlden utkommer årligen med sex välmatade nummer.
Skaffa MäklarVärldens Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.