I Stockholms län kostar en villa i genomsnitt 4 735 000 kronor. Solna, Danderyd och Lidingö har genomsnittspriser på drygt 9 miljoner. Det visar senaste statistiken från Svensk Mäklarstatistik.
Villapriserna i 24 av 26 Stockholmskommuner har ett medelpris på över 3 miljoner. Det är bara Nynäshamn och Norrtälje kommun som har medelpriser under 3 miljoner, 2,9 respektive 2,4 miljoner.
– Jag kan inte minnas att medelpriset någonsin överstigit 3 miljoner i så många kommuner i Stockholms län förut. Låg ränta, ihop med kraftig obalans mellan utbud och efterfrågan påverkar, och även om nyproduktionen kommit igång är den fortfarande för liten, säger Claudia Wörmann, analyschef för Svenska Mäklarhuset i ett pressmeddelande.
– Det ska bli intressant att se hur det slopade amorteringskravet påverkar, det kan sannolikt dämpa marknaden något, och lugna ned köpprocessen. Men obalansen mellan utbud och efterfrågan kvarstår, det gör att utvecklingen står och väger, avslutar Wörmann.
MäklarVärlden är en branschneutral tidning för Sveriges fastighetsmäklare och leverantörerna till dessa. MäklarVärlden fokuserar även på alla som har en studieinriktning som leder in i fastighetsmäklarbranschen. Total upplaga: mer än 8 600 ex. MäklarVärlden granskar mäklarföretagens strategi, lönsamhet och kundnytta. MäklarVärlden utkommer årligen med sex välmatade nummer.
Skaffa MäklarVärldens Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.