Nya Kvadrat har sedan starten 2016 varit dedikerade åt nyproduktion med nära samarbete med bostadsutvecklare.
Det ska det bli ändring på nu, när de gör en satsning på mäkleri av redan befintliga bostäder.

Nya Kvadrat Mäkleri kommer, från sitt nya kontor i Majorna i Göteborg och till skillnad mot det ursprungliga Nya Kvadrat, att ägna sig helt åt successionsmarknaden. Detta för att kunna ta hand om sina befintliga kunder i deras nästa steg.

Den nya satsningen leds av Julia Albinsson och Zara Ek, två mäklare som av Nya Kvadrats delägare Malin Ring beskrivs som ”marknadsledande mäklare i Västra Centrum år efter år”.

– Det stora skälet till att vi har funnit varandra i denna satsning är att vi delar de grundvärderingar som finns rotade i Nya Kvadrat, säger hon.

Zara Ek har jobbat som mäklare i tolv år, varav elva i Majorna.

– Det känns hemma, har alltid gjort det. Jag älskar viben i området, en liten stad i staden. Att starta eget kontor känns som rätt steg i utvecklingen, att göra något eget med människor som verkligen känns rätt. Vi delar ett modernt tänk och ser den digitala utvecklingen som ett självklart steg i branschen, säger hon själv.

Kollegan Julia Albinsson har jobbat i Västra Centrum sedan hon blev mäklare 2014 och älskat området från start.

– Vackra hus med stor variation med härliga människor som älskar sitt område. Jag och Zara har jobbat tillsammans sedan jag var ny och kompletterar varandra på ett perfekt sätt, och har total samsyn på hur en kund ska tas omhand, säger hon.

Det samarbetet har drivit dem båda framåt både resultatmässigt och i marknadsandelar.

– Att ta ett nytt steg var inget som vi tänkt så mycket på. Men när vi blev kontaktade av Nya Kvadrat insåg vi att det här passade oss som handen i handsken, säger Julia Albinsson, och tillägger att hon som gammal fotbollsspelare älskar att vara del i ett lag där alla gör det de är bra på – och att hon själv gärna slipper ha hand om tekniken och hemsidan.

Det ursprungliga Nya Kvadrat kommer fortsatt att inrikta sig på nyproduktion, och det nya kontoret med den nya inriktningen är planerat att öppna i september.