
Den nya topptrion. BILD: Kristofer Hedlund
Det händer saker på Svensk Fastighetsförmedling. Vid bolagsstämman häromsistens beslutades att göra en nyemission för att få ett breddat ägande av företaget, och därmed ett breddat erbjudande.
– Vi ska säkerställa att vi som koncern fortsätter att vara i framkant och då räcker det inte att vara bäst på att förmedla boende. Vi ska vara en hjälpsam och kunnig partner för dig i hela boendelivet, också mellan tillfällen för köp och sälj, säger vd:n Liza Nyberg i ett uttalande.
Samtidigt har det tillkommit helt nya kompetenser till ledningsgruppen. Det handlar om Malin Silander med lång erfarenhet av HR-ledning som rekryterats som Head of People & Culture, och om Jennie Skogsborn Missuna från Visit Sweden som Chief Experience Officer.
– Vi ska fortsätta den fina resa som redan har påbörjats och tillsammans bygga en hållbar arbetsplats. Medarbetare och kulturen är kärnan, säger Malin Silander.
Dessutom har Svensk Fastighetsförmedlings huvudkontor i Stockholm lämnat Liljeholmen. Nu hittas det istället i det anrika före detta posthuset på Vasagatan. Där kan den nya ledningen nu bre ut sig på 167 topprenoverade kvadratmeter, med potential att vid behov bli ännu fler.
– Vi vill vara närvarande i människors liv och befinna oss i händelsernas centrum. Både bokstavligt och bildligt. Det gäller för våra medarbetare och franchisetagare i 230 bobutiker runt om i landet, och även för oss som jobbar på huvudkontoret i Stockholm, säger Liza Nyberg.
MäklarVärlden är en branschneutral tidning för Sveriges fastighetsmäklare och leverantörerna till dessa. MäklarVärlden fokuserar även på alla som har en studieinriktning som leder in i fastighetsmäklarbranschen. Total upplaga: mer än 8 600 ex. MäklarVärlden granskar mäklarföretagens strategi, lönsamhet och kundnytta. MäklarVärlden utkommer årligen med sex välmatade nummer.
Skaffa MäklarVärldens Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.