
Malin Bosma. BILD: Claes Andersson
Malin Bosma har flyttat till Stockholm från Nyköping och till Norban från Fastighetsbyrån. Hon säger själv att hon började på Norban för att hon vill vara med och förändra mäklarbranschen för både mäklare och kunder.
– De i särklass bästa delarna med mitt yrke är kundrelationerna samt förmedlings- och affärsprocessen. Att knyta band och skapa relationer är det som ger mig energi och får mig att ge energi, och även anledningen till att jag valde denna yrkesväg från början.
Innan Malin Bosma blev mäklare jobbade hon som kundservicerådgivare på Sparbanken, men har också spelat fotboll på elitnivå.
– Men det är fastighetsmäklare som är mitt kall, säger hon.
Theresa Turek Hyseus är head of talent på Norban och säger att de är jättestolta över att Malin Bosma valt att bli en av dem.
– Hon är en otroligt driven person, en framgångsrik relationsbyggare och fin kollega!
MäklarVärlden är en branschneutral tidning för Sveriges fastighetsmäklare och leverantörerna till dessa. MäklarVärlden fokuserar även på alla som har en studieinriktning som leder in i fastighetsmäklarbranschen. Total upplaga: mer än 8 600 ex. MäklarVärlden granskar mäklarföretagens strategi, lönsamhet och kundnytta. MäklarVärlden utkommer årligen med sex välmatade nummer.
Skaffa MäklarVärldens Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.