SEB förlorade varumärkesbråket mot HusmanHagberg. Varumärket ”Trygg” används inom ett flertal bolag i storbankskoncernen SEB, sedan bolaget 1997 köpte upp Trygg Hansa.
Det var att HusmanHagberg använt varumärket ”Tryggadd” som fick SEB att skicka anmälan till Patent och registreringsverket. Via dotterbolaget Repono Holding har SEB krävt att HusmanHagbergs varumärkesregistrering ska hävas, det skriver Dagens Media.
Men PRV har valt att avslå SEBs begäran. Bland annat med motiveringen att ändelsen, Trygg-ADD, är tillräcklig för att konsumenter inte kommer förväxla de olika varumärkena.
MäklarVärlden är en branschneutral tidning för Sveriges fastighetsmäklare och leverantörerna till dessa. MäklarVärlden fokuserar även på alla som har en studieinriktning som leder in i fastighetsmäklarbranschen. Total upplaga: mer än 8 600 ex. MäklarVärlden granskar mäklarföretagens strategi, lönsamhet och kundnytta. MäklarVärlden utkommer årligen med sex välmatade nummer.
Skaffa MäklarVärldens Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.