
Skärmdump ur reklamfilmen.
Ett bråk har brutit ut i mäklarbranschen. Bråket handlar om tv-reklam som marknadsför bolaget Hemverket. Reklamen visar konkurrerande mäklare som tar så bra betalt av sina kunder att de skålar i champagne. De konkurrerande mäklarna är upprörda över att traditionella mäklare i reklamen framstår som skålande festprissar, som tar för mycket betalt.
Mäklarsamfundets ordförande för Stockholmskretsen, Catharina Lager Sundberg, har enligt SvD nu skrivit i en anmälan till Mäklarsamfundets styrelse – som också är disciplinnämnd – att Hemverket “marknadsför sig självt genom att på ett löjeväckande sätt framställa resten av mäklarkåren som festprissar som tar hundratusentals kronor betalt”.
Enligt anmälan är kampanjen “offentligt nedsättande om fastighetsmäklarkåren” och kan därmed utgöra ett brott mot lagstadgarna.
Imre Marton, vd för Hemverket, håller inte med om att kampanjen skulle vara nedsättande.
– Vi tycker att Hemverket moderniserar branschen. Några kanske kallar oss mäklarnas Ryanair, men vi tar faktiskt hand om våra kunder. Jag skulle kalla oss för mäklarnas Ikea, säger Imre Marton till svd.se.
MäklarVärlden är en branschneutral tidning för Sveriges fastighetsmäklare och leverantörerna till dessa. MäklarVärlden fokuserar även på alla som har en studieinriktning som leder in i fastighetsmäklarbranschen. Total upplaga: mer än 8 600 ex. MäklarVärlden granskar mäklarföretagens strategi, lönsamhet och kundnytta. MäklarVärlden utkommer årligen med sex välmatade nummer.
Skaffa MäklarVärldens Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.