Den 21 september presenterade regeringen budgeten för 2016. SEB:s privatekonom Jens Magnusson skriver i sitt ränteråd för oktober att regeringen efter långa diskussioner är överens med oppositionen om att ett amorteringskrav ska införas. Det föreslås även subventioner till ökat byggande men få tror åtgärderna räcker för att dämpa pris- och låneutvecklingen för bostäder.
Klicka här för att läsa hela Jens Magnussons hela Boränteråd för oktober.
I nästa MäklarVärlden, som kommer ut fredagen den 29 oktober, kan du också läsa om vad Jens Magnusson säger om alla spekulationer kring ett slopat ränteavdrag, hur det påverkar branschen och hur han tror att amorteringskravet av bolånen, som ska vara på plats före sommaren 2016, kommer att påverka mäklarbranschen.
MäklarVärlden är en branschneutral tidning för Sveriges fastighetsmäklare och leverantörerna till dessa. MäklarVärlden fokuserar även på alla som har en studieinriktning som leder in i fastighetsmäklarbranschen. Total upplaga: mer än 8 600 ex. MäklarVärlden granskar mäklarföretagens strategi, lönsamhet och kundnytta. MäklarVärlden utkommer årligen med sex välmatade nummer.
Skaffa MäklarVärldens Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.