Allt färre är mycket nöjda med sina bolåneräntor.
Det visar den senaste Bolånebarometern från Ordna Bolån.

Hemad Razavi, vd Ordna Bolån. BILD: Björn Eklund
Andelen svenska hushåll som är ”mycket nöjda” med sina bolåneräntor är åtta procentenheter färre i augusti än den var i juli. Samtidigt är det tre procentenheter färre som tror att de sjunker.
– Under maj, juni och juli var andelen nöjda med sina bolån över 50 procent, vilket historiskt är ovanligt högt. Sist vi såg en sådan siffra var i mars 2024. Kanske hade man hoppats på ännu lägre bolåneräntor här efter sommaren, säger Hemad Razavi, vd på Ordna Bolån, i en kommentar till mätningen.
Gruppen ”nöjda” har också minskat, från 55 procent i juli till 48 i augusti.
– Det är tydligt, sommarglädjen är som bortblåst. Färre hushåll tror på lägre bolåneräntor, färre tror på stigande bostadspriser och färre är nöjda med sina bolån, säger Hemad Razavi.

KÄLLA: Ordna Bolån/Bolånebarometern
Mätningen visar alltså också att andelen som tror att bostadspriserna kommer att stiga har gått ned från 43 till 40 procent mellan juli och augusti, samtidigt som 21 procent nu i stället tror att de sjuker jämfört med julis 18. Det går dock fortfarande nästan två optimister på en pessimist vad gäller bostadsprisutvecklingen.
MäklarVärlden är en branschneutral tidning för Sveriges fastighetsmäklare och leverantörerna till dessa. MäklarVärlden fokuserar även på alla som har en studieinriktning som leder in i fastighetsmäklarbranschen. Total upplaga: mer än 8 600 ex. MäklarVärlden granskar mäklarföretagens strategi, lönsamhet och kundnytta. MäklarVärlden utkommer årligen med sex välmatade nummer.
Skaffa MäklarVärldens Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.