
Lucas Håkansson
Lucas Håkansson studerar till mäklare sista året på Högskolan i Gävle och blir till sommaren Riksmäklarens nya studentambassadör. Det är då han börjar sin praktik.
– Det är ett spännande yrke som man har möjlighet att sätta sin egen prägel på, säger Lucas Håkansson själv i en kommentar.
Han tycker att studierna i Gävle har varit lärorika och gått bra, men ser nu fram emot att få testa mäklarlivet på riktigt.
– Kurserna har varit bra, speciellt mäklarkurserna. Men nu ska det bli kul att få testa på detta i praktiken. Det ska också bli kul att få lära känna alla kolleger ordentligt.
Lucas Håkansson är uppvuxen i Sävja och trivs bra i Uppsala, och valde Riksmäklaren på grund av varumärket. Men inte bara.
– Det är en trevlig stämning på kontoret. För mig är det viktigt att man trivs på jobbet, säger han.
När han är ledig jobbar han på att kvalificera sig till SM i styrkelyft.
MäklarVärlden är en branschneutral tidning för Sveriges fastighetsmäklare och leverantörerna till dessa. MäklarVärlden fokuserar även på alla som har en studieinriktning som leder in i fastighetsmäklarbranschen. Total upplaga: mer än 8 600 ex. MäklarVärlden granskar mäklarföretagens strategi, lönsamhet och kundnytta. MäklarVärlden utkommer årligen med sex välmatade nummer.
Skaffa MäklarVärldens Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.