Jan Liljeqvist och Nils Lagerlöf har båda lång erfarenhet av fastighetsmäkleri och företagsbyggande.
Nu tar de över Husman Hagbergs kontor i Uppsala och siktar på att expandera.

BILD: Husman Hagberg

De har båda varit franchisetagare under annan flagg och ville bli en del av ett kedjekoncept.

– För mig är det en drivkraft att vara en del av ett lag. Jag är en utpräglad lagspelare och har stor tilltro till att vara en del av ett stort, stabilt varumärke, säger Jan Liljeqvist i ett uttalande.

Duon har långsiktiga planer för sin nya satsning, men håller lite på vad de innebär. Dock har en stor del av tidigare framgångar haft en grund i att de anställda har hög omsättning.

– De som jobbar hos oss vet att de kommer att omsätta mycket. De som jobbat med oss tidigare vet att vi coachar våra medarbetare så att de blir framgångsrika. För oss som arbetsgivare är det viktigt att våra anställda kan försörja sig på sin lön, även om yrket är provisionsbaserat, säger Nils Lagerlöf.

Åsa Davidsson, vvd för marknad och affärsutveckling på Husman Hagberg, håller med.

– Förutom att vi självklart är glada över att Janne och Nils tagit över vårt kontor och vill satsa långsiktigt, så tycker jag att de lyfter en fråga som är viktig för alla provisionsavlönade mäklare, nämligen att nå en hög omsättning, säger hon.

Jan Liljeqvist säger i uttalandet att Uppsala är en spännande marknad att jobba på.

– Det är en hel stor stad som vi har att ta oss an.