Bostadspriserna var i det närmaste oförändrade i augusti för såväl bostadsrätter som villor.
Det visar de senaste siffrorna från Svensk Mäklarstatistik.

BILD: Mäklarvärlden
Augusti visade marginella svagt nedgående förändringar i bostadsrättspriserna, där Malmö stod för den största ändringen både upp och ner – minus 0,9 procent i centrala Malmö och plus 0,8 i Stormalmö. För de centrala delarna gick det bäst för Stockholm som hade plus-minus noll.
I riket som helhet gick bostadsrättspriserna ned med 0,3 procent.
– Och priserna på villor i augusti var närapå oförändrade i Storgöteborg och Stormalmö medan de backade med 1,5 procent i Storstockholm, säger Hans Flink, affärsutvecklingschef på Svensk Mäklarstatistik, i en kommentar.
På årsbasis varierar villaprisbilden från minus 0,8 i Storstockholm till plus 1,5 i Stormalmö.
Även vad gäller marknaden tycks den stå stilla – de 13 800 bostäder som såldes i augusti är på samma nivå som samma månad i fjol.

KÄLLA: Svensk Mäklarstatistik
Oskar Öholm är vd på Mäklarsamfundet och säger att förutsättningarna för köpare nu är bättre än på länge, med lägre räntor och stigande reala inkomster.
– Det syns i försäljningsvolymerna, men många hushåll är både selektiva och försiktiga vilket i kombination med ett högt utbud håller ner prisutvecklingen.
MäklarVärlden är en branschneutral tidning för Sveriges fastighetsmäklare och leverantörerna till dessa. MäklarVärlden fokuserar även på alla som har en studieinriktning som leder in i fastighetsmäklarbranschen. Total upplaga: mer än 8 600 ex. MäklarVärlden granskar mäklarföretagens strategi, lönsamhet och kundnytta. MäklarVärlden utkommer årligen med sex välmatade nummer.
Skaffa MäklarVärldens Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.