För andra året har Boneo hållit Awardsutdelning, där vinnarna ska ha utmärkt sig genom sitt arbete med Boneo det gångna året.
Flest priser togs hem av Bjurfors – tre av sju.

– I en mer utmanande marknad blir det tydligt vilka mäklare som anpassar sig, hittar nya vägar framåt och arbetar proaktivt. Det är just det vi vill lyfta fram med Boneo Awards, säger Caroline Nilsson, HCO på Boneo, i ett uttalande.
Bjurfors hämtade hem tre av sju priser, för Årets kedja, Årets mäklarkontor (Göteborg city) och Årets bostadsrättsmäklare (Daniel Adelsson).
– På huvudkontoret är vårt fokus att ge mäklarna bästa möjliga förutsättningar att lyckas. Våra ledare har som högsta prioritet att stötta medarbetarna i deras yrkesroller, säger Bjurfors vd Fredrik Kullman.
– Vi har sedan över 20 år tillbaka kundvårdsavdelningar som hanterar delar av mäklarnas kundkontakter. Det frigör tid för fler och bättre affärer samtidigt som det genererar värdefulla leads.
Med två priser tog Husman Hagberg hem andraplatsen i prisligan. Där fick Erika och Johan Aspenberg från kontoret i Järfälla utmärkelsen Årets förebilder, medan Sofie Gustafsson från Ljungby blev Årets husmäklare.

– Jag blev väldigt överraskad, särskilt med tanke på att jag kommer från lilla Ljungby. Det känns stort att få den här utmärkelsen! Jag lägger ner många timmar varje dag och har gjort det i flera år – och det ger resultat, säger Sofie Gustafsson själv.
Övriga vinnare var Adi Aganovic från Skandiamäklarna i Kristianstad som blev Årets nykomling och Yosef Halim från Notar i Lund som blev Årets på G-mäklare.
Läs motiveringar och mer här.