Jonas Nelsén går till Serneholt Estate i spanska Marbella. Där blir han partner och manager för deras flaggskeppskontor på Centro Plaza.

Jonas Nelsén. BILD: Serneholt Estate

Nelsén kommer närmast från Wrede Fastighetsmäkleri och dessförinnan Fastighetsbyrån i samma stad – han flyttade till Spanien 2015 för att bli franchisetagare för de senare.

Grundaren Frederik Serneholt sökte personligen upp Nelsén för att övertyga honom att ta den nya rollen, efter att ha identifierat honom som den ideala kandidaten. Han själv kommer att skifta fokus till att expandera byråns franchise och behövde en pålitlig person till den dagliga verksamheten.

– Vi är mycket glada över att ha Jonas Nelsén i vårt team. Hans breda erfarenhet av, och djupa förståelse för, marknaden på Costa del Sol gör honom till den perfekta personen att leda våra nyckelkontor. Jag har fullt förtroende för hans förmåga att driva affärerna framåt och uppnå succé, säger han.

Jonas Nelsén själv säger att det är en ära att ansluta till teamet och anta utmaningen.

– Jag ser fram emot att använda min erfarenhet och kunskap för att få våra kontor att nå nya höjder. Potentialen för tillväxt och framgång är enorm.