Toppmäklaren Jesper Lindgren som sedan tidigare driver Widerlöv Nacka har nyligen tagit över Widerlöv Vasastan tillsammans med Niclas Norling som varit verksam på bostadsmarknaden sedan mitten av 1990-talet och numera också är vd för Widerlöv Nyproduktion AB.

Jesper Lindgren och Norling tar över Widerlöv Nacka som franchisetagare. Foto: Widerlöv

Duon som har höga ambitioner med kontoret tar även över lokalen på Birger Jarlsgatan och har redan påbörjat rekryteringen av ytterligare mäklare.

– Att få den här möjligheten tillsammans med Jesper, som är ett känt och väletablerat namn i Stockholmsregionen, och under Widerlövs varumärke som jag varit en del av de senaste åren genom vårt nyproduktionsbolag, känns fantastiskt inspirerande, säger Niclas Norling.

Jesper Lindgren och Niclas Norling tillsammans med de duktiga mäklarna på kontoret har siktet inställt på att inte bara ta marknadsandelar i Vasastan utan även i omkringliggande områden.

– Kombinationen Jesper och Niclas är en ”perfect match” skulle jag säga, där båda har ett stort säljfokus och lång erfarenhet av att utveckla medarbetare samtidigt som de kompletterar varandra på en mängd olika områden, säger Tomas Widerlöv, grundare av mäklarfirman Widerlöv och vd för Widerlöv Franchise.

Jenny Persson
Jenny är publisher och ansvarig utgivare. Att arbeta med MäklarVärlden är fantastiskt givande, en spännande bransch där det händer mycket hela tiden. Ert arbeta handlar ju om folks bostäder – där de och vi lever våra liv - det är stimulerande att få följa och rapportera om. Efter att ha arbetat med tidningen sedan 2012 börjar jag lära mig mer om vad mäkla handlar om, ett utmanade och roligt jobb.