Nu har Oscar Properties begärts i konkurs igen, rapporterar Expressen.
Som följd rasade deras aktier på börsen.

Det problemtyngda fastighetsbolaget Oscar Properties har begärts i konkurs av DSAM Sverige AB, ett annat fastighetsbolag.
– Det gäller en fastighetsaffär där Oscar Properties backade ur, de fullföljde inte affärer. Det är egentligen pengar som ska gå till mäklarna för affären, som inte blev av. Vi vet inte än om de har pengar eller inte, men vi går alltid by the book, säger vd:n Daniel Özboyaci till Expressen.
Oscar Properties, som ägnat sig åt lyxbostäder i stil med Norra Tornen och 79 & Park, båda i Stockholm, har haft ekonomiska trubbel i flera år. När kronofogden nu har försökt hitta pengar eller andra värden hos dem har de misslyckats.
”Utredningsrapporten visar att den som ska betala saknar tillgångar att betala hela skulden”, skriver Kronofogden enligt Expressen, och följer upp med att gäldenären saknar kända utmätningsbara tillgångar.
Peter Norman är styrelseordförande för Oscar Properties och känner till konkurshotet.
– Vi har det knackigt som alla i branschen med tanke på räntehöjningar och annat. Vi har det tufft, men kämpar på, säger han till Expressen.
Som en följd av konkursbegäran föll deras aktie med över 30 procent. Samtidigt avser de att bestrida konkursansökan.
Mångmiljonären Oscar Engelbert är sedan i höstas inte längre vd för bolaget men fortfarande dess största enskilda ägare. Han är utöver allt annat också personligen stämd på 100 miljoner kronor – och anklagad för bedrägeri.