En av sju bostäder i Stockholm kan köpas av en grundskollärare med 43 700 i månadslön.
Det rapporterar Obos senaste Lärarindex från december 2023.

Sofia Ljungdahl, vd Obos nya hem. BILD: Obos

Obos presenterar för tredje året i rad sitt Lärarindex för att belysa hur stor del av bostadsmarknaden som är tillgänglig för en av Sveriges största yrkesgrupper – lärare.

Trots att deras genomsnittslön på 43 700 kronor i månaden ungefär motsvarar den svenska genomsnittslönen kan bara en av sju köpa en bostad i Storstockholm.

– Trenden är tydlig. Personer med samhällsbärande yrken har det fortsatt tufft på storstädernas bostadsmarknad. Både bostadsutvecklare, kommuner och regering har en rejäl hemläxa att göra, säger Sofia Ljungdahl, vd för Obos Nya Hem.

Parallellt med dessa siffror uppgår rekryteringsbehovet i Stockholm till 26 000 heltidstjänster fram till 2035, enligt Obos som vilar på siffror från Skolverkets senaste prognos. Liknande tendenser syns också i landets andra stora städer.

– Viktiga yrkesgrupper som till exempel lärare och poliser tvingas tacka nej till jobberbjudanden för att de inte har någonstans att bo. Det här är ett allvarligt samhällsproblem som kräver krafttag från framför allt regeringen, som måste gå vidarfe med förslaget om startlån för förstagångsköpare, samtinföra amorteringslättnader. Det har aldrig varit så viktigt som nu, säger Sofia Ljungdahl.