I sviterna efter stormen Hans flaggar nu försäkringsbolag för höjda premier för de som bor i utsatta områden.
Det rapporterar Dagens Nyheter.
Stormen Hans lämnade både förstörelse och översvämningar efter sig, och strax efter att han bedarrat hade både Folksam och If fått in runt 250 skadeanmälningar vardera under en dag. Till DN säger Folksams hållbarhetschef Karin Stenmar att den enskilda incidenten visserligen inte kommer att leda till höjda priser, men att de kan stiga på sikt.
– När det finns områden med högre risk kan premierna bli högre, men det är fler faktorer som styr. Vi vill inte prisa ut någon kortsiktigt utan då ska man först och främst försöka skadeförebygga och se vad städer och samhällen kan göra med dagvattensystem och infrastruktur. Det finns mycket att göra omkring innan man helt slutar försäkra.
Att inte kunna försäkra sitt hus skulle av förklarliga skäl slå hårt mot bostadsägare.
– Du kanske köpt ett hus som är din största investering och så kommer försäkringsbolaget och säger nej, då skulle värdet på huset bli lika med noll och det påverkar hela bostadsmarknaden, säger Karin Stenmar till DN.
I nuläget slås skadekostnaderna ut kollektivt så att de inte märks så mycket – men att det kommer att bli dyrare att bo i utsatta områden tycks stå klart.
Också på If flaggas för höjda premier för återkommande skador i drabbade områden.
– När vi ser mönster och trender i att de här natureventen eskalerar i omfattning och frekvens är det klart att premierna påverkas av det. Vi försöker använda kollektivet så att inte enskilda geografier eller hushåll ska slås ut i den utsträckningen att man väljer bort försäkringar, säger Jenny Rudslätt, skadechef på If, till DN.
– Vi tar inte lättvindigt på premiehöjningar för det påverkar både oss som bolag och våra kunder, men när vi ser ökade risker kommer vi behöva ta höjd för det.
Länsförsäkringar noterar att översvämningar utgör en allt större andel av de naturskador som inträffar, och rapporterar till DN de fick in 500 anmälningar under samma dag som de andra.
– Det kan bli väldigt dyrt att försäkra sig i områden som innebär extremt höga risker, säger försäkringsspecialisten Susanne Fagerberg.