Hur är det att mäkla i Trollhättan – också känt som Trollywood där flera stora svenska filmer har scener inspelade? Staden är också känd för sitt Saab Car Museum där man kan ta del av drygt sjuttio år av svensk bilhistoria.
MÄKLARVÄRLDEN KNACKADE PÅ hos Svensk Fastighetsförmedling i Trollhättan och Lilla Edet, som ligger i Bohuslän och Västergötland. Kommunen ligger på båda sidor om Göta älv och genomkorsas av riksväg 45 – och där hittade vi Sofia Sandflo, född och uppvuxen i Trollhättan där hon även arbetat som fastighetsmäklare sedan 2006.
– Jag blev franchisetagare på Svensk Fastighetsförmedling i Trollhättan och Lilla Edet för tio år sedan. Jag tycker det är riktigt roligt att vara franchisetagare och utvecklas som företagare tillsammans med det härliga teamet som jag arbetar tillsammans med. Innan jag blev fastighetsmäklare arbetade jag med personer med funktionsvariationer.
När Sofia Sandflo själv skulle köpa hus i slutet av 1990- talet fick hon upp ögonen för fastighetsmäklaryrket och tyckte det verkade väldigt spännande. Hon bodde då i Gävle men var på väg att flytta tillbaka till Trollhättan.
– Jag gick och pratade med en yrkesvägledare för att undersöka möjligheterna att läsa till fastighetsmäklare. Den personen berättade att utbildningen skulle starta i Trollhättan till hösten och jag sökte dit direkt. Vi skulle flyttat till Trollhättan i oktober 2003 men jag fick ta med mig familjen lite tidigare och flytta in en period hos mina föräldrar då jag lyckligtvis kom in på utbildningen – och jag har inte ångrat mig en dag sedan dess.
Hon säger att det bästa med yrket är alla härliga möten med människor och att få hjälpa dem att skapa nya drömmar men också vara behjälplig när livet är tufft och man tillsammans ska hitta nya vägar framåt.
– Men som mäklare lägger man mycket tid på jobbet då man brinner för sina affärer och det påverkar så klart ibland privatlivet.
Totalt arbetar tio personer hos Svensk Fastighetsförmedling i Trollhättan och man har även ett kontor i Lilla Edet.
– Vi har våra kontor centralt beläget i båda orterna. Det jag tycker är mest fantastiskt med vårt team är att vi är i åldrarna 25–73 vilket skapar en riktigt härlig dynamik.
Här får vi fördelen att ta del av gedigen erfarenhet och stor kunskap men även nytänkt och färsk kunskap i en härlig blandning.
FÖRETAGET RENOVERADE kontoret i Trollhättan för cirka två år sedan och man ville skapa en bra arbetsmiljö och möjligheter att sitta och arbeta ostört – så de flesta sitter i egna rum för att få arbetsro och möjlighet att fokusera på arbetsuppgifterna.
– För oss är det viktigt att även ha en välkomnande miljö för kunderna och vår braskamin som står i anslutning till entrén används frekvent under vinterhalvåret, säger Sofia Sandflo, som tycker att att jobba under Svensk Fastighetsförmedlings flagg är tryggt och roligt.
– Vi har utvecklat verktyg som skapar trygghet för både köpare och säljare genom åren. I kedjan är det många starka entréprenörer som driver företagen och det är inspirerande att få ta del utav alla kloka människor och deras starka driv. Sedan ser jag det som något mycket positivt att vi har ett rikstäckande spekulantregister där vi alla i landet hjälps åt att hitta bostäder åt spekulanter, oavsett vart de bor i dag och så klart vårt huvudkontor och alla de funktioner som finns där bara för oss.
SOFIA SANDFLO KOMMER i regel till kontoret på förmiddagen och kollar mailen över en kopp kaffe och kikar över hur dagen ser ut. Många gånger är hon ute på kundmöten på förmiddagen men ringer också mycket till spekulanter som varit eller ska på visning.
– Fortsättningsvis under dagen åker jag ut på fotografering av någon ny bostad som ska ut till försäljning och eftermiddagen och kvällen ägnas oftast åt visningar och kontraktskrivningar.
Sofia Sandflo arbetar med alla typer av kunder – allt från ung till gammal och för henne är just det en del av tjusningen med arbetet.
– Jag arbetar först och främst med människor i glädje, sorg och allt däremellan och det är viktigt att ha stor respekt för.
OBJEKTEN SOM SOFIA SANDFLO i huvudsak förmedlar är bostadsrätter, villor, nyproduktion och till viss del gårdar, men på kontoret har man även kunskap i att förmedla kommersiella fastigheter inom jord- och skogsbruk. Detta är också en del i att hon tycker att hennes yrke är fantastiskt roligt, ingen dag är den andra lik och hon får ständigt utvecklas och lära sig nya saker.
– Det ger mig variation och också så klart en del i att jag möter alla typer av människor, vilket jag älskar.
I skrivande stund förbereder Sofia Sandflo sig inför en försäljning av ett fritidshus som ligger otroligt vackert beläget intill en av Trollhättans sjöar.
– Det är ett hus som har ett av Trollhättans vackraste lägen, med ljuvlig utsikt och massa historia då huset byggdes 1917. Lite senare i dag ska jag ut tillsammans med fotografen och ta bilder.
MED PENDLINGSAVSTÅND TILL Göteborg är det en och annan som hittat till Trollhättan. Många förknippar nog också stan med biltillverkaren Saab och välkända besöksmål som Saab Car Museum och Innovatums science center. Här hittar man också andra populära utflyktsmål som Trollhättefallen, Trollhättans slussområde men Trollhättan kallas också Trollywood på grund av flertalet inspelningsplatser som man kanske känner igen från svenska filmer.
– I Trollhättan arbetar det många mäklare och det är stor konkurrens. Detta är också en del i att jag älskar mitt yrke, att i hård konkurrens få kundens förtroende är oerhört stimulerande.
Sofia Sandflos intryck av mäklarbranschen generellt är annars att branschen ständigt är i förändring vilket hon också tror att det fortsatt kommer att vara.
– Det är en tuff bransch att arbeta i och det krävs hårt arbete för att bli duktig precis som i många andra yrken.
När det gäller hur lågkonjunkturen och de tuffare tiderna just nu påverkar arbetssättet och affärerna förklarar Sofia Sandflo att man ständigt får skruva åt arbetssättet och ständigt försöka hitta nya vägar att nå spekulanterna.
– Givetvis påverkas vi av en allt tuffare marknad och vad som händer i stort i vår omvärld men det är bara att ringa fler samtal, ha fler visningar och öka på arbetstempot lite till. Vi får hela tiden hitta lösningar för att anpassa vårt arbetssätt efter rådande marknad.
På frågan hur hon tror generellt att bomarknaden och mäklaryrket kommer att se ut i framtiden svarar Sofia Sandflo att det kommer att behövas mänsklig kontakt när man genomför sina bostadsaffärer men att branschen kommer att digitaliseras mer när det kommer till alla handlingar.
– DIGITALISERINGEN AV SAMHÄLLET är ett faktum och vi i mäklarbranschen måste vara följsamma med var kunderna befinner sig så klart.
Sofia Sandflos planer framöver är att fortsatt ha en bra balans mellan privatliv, yrkesliv och fritid för att vara hållbar och ha kraft och energi till allt som hon brinner för.
– Jag har arbetas som mäklare i 17 år och ser mig fortsätta med det ett tag till framöver. Jag har inte bara drivit kontoret sedan 2013 utan i början av 2023 tog jag in ytterligare två delägare för att få in ny kraft att utveckla företaget men också för att just få en bra balans i livet som jag tycker är oerhört viktigt att personalen men också vi som driver företaget ska ha.
Fakta Sofia Sandflo
Född: 1976 i Trollhättan.
Bor: Strömslund, Trollhättan.
Drömboende: En sekelskifteslägenhet med kanalutsikt och högt i tak i Trollhättan.
Familj: Två vuxna barn, två bonusbarn, hunden Selma och en sambo.
Fritidsintresse: Skidor, padel, ridning, bugg och vara ute i husbilen.
Antal visningar i månaden: Just nu är det i snitt 1-2/dag.