Elpriset har ökat med upp till 3200 kronor per månad, samtidigt som pensionsutbetalningarna under samma tid bara ökat med 850 kronor.
Sammanställningen är gjord av Länsförsäkringar Fastighetsförmedling som nu varnar för att allt fler äldre tvingas flytta.

BILD: Länsförsäkringar Fastighetsförmedling

– Våra fastighetsmäklare träffar allt fler äldre som har svårt att klara av de ökade boendekostnaderna till följd av att elpriserna stigit betydligt snabbare än pensionen. Många äldre svenskar vill bo kvar i sitt nuvarande boende så länge som möjligt men kan nu tvingas överväga att sälja, säger Marcus Svanberg, vd på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling, i ett uttalande.

Kostnaden för en snittvilla har ökat mellan 1500 kronor i norr till 3200 kronor i söder till följd av elpriserna – som har ökat med över 200 procent samtidigt som pensionerna bara ökat med sex procent.

– Äldre villaägare har ofta lägre belåningsgrad, vilket gör deras privatekonomi mindre känslig för räntehöjningar. Samtidigt drabbas de väldigt hårt av de höga el- och matpriserna samt den i övrigt kraftiga inflationen eftersom pensionen inte alls ökar lika mycket, säger Marcus Svanberg.

Siffrorna som ligger till grund för sammanställningen kommer från SCB, Energimyndigheten, Energimarknadsinspektionen och Pensionsmyndigheten.