
Malin Bosma har flyttat till Stockholm från Nyköping och till Norban från Fastighetsbyrån. Hon säger själv att hon började på Norban för att hon vill vara med och förändra mäklarbranschen för både mäklare och kunder.
– De i särklass bästa delarna med mitt yrke är kundrelationerna samt förmedlings- och affärsprocessen. Att knyta band och skapa relationer är det som ger mig energi och får mig att ge energi, och även anledningen till att jag valde denna yrkesväg från början.
Innan Malin Bosma blev mäklare jobbade hon som kundservicerådgivare på Sparbanken, men har också spelat fotboll på elitnivå.
– Men det är fastighetsmäklare som är mitt kall, säger hon.
Theresa Turek Hyseus är head of talent på Norban och säger att de är jättestolta över att Malin Bosma valt att bli en av dem.
– Hon är en otroligt driven person, en framgångsrik relationsbyggare och fin kollega!