Fredrik_aretsrookieSvenska Mäklarhuset hyllar sina medarbetare och har lyft fram sina nya medarbetare då man delar ut priset ”Årets Rookie”. I januari förra året började en ung ”stjärna” på företaget i Bromma, Fredrik Wolffelt. 

Fredrik Wolffelt förklarar vad hans fina start beror på:
– Väldigt mycket beror givetvis på att jag har hamnat på ett bra kontor med rätt inställning och bra människor runt omkring mig. Mina chefer har haft en väldigt tydlig struktur och sunda idéer om framtiden sedan en lång tid tillbaka. Det har blivit väldigt tydligt för mig under mitt första år här. Det gör att man kan jobba efter en tydlig linje och fokusera på rätt saker. Sen hoppas jag givetvis att min egen hunger och tävlingsinstinkt har gjort sitt för att bidra till ett bra första år såklart! Måste även lyfta fram Amanda Östensson som blev årets assistent, hon har en stor del i min framgång, precis som alla mina andra kollegor!

Han säger också att Svenska Mäklarhusets business school som alla nya får gå är en mycket passande skola för att lära sig att förstå företaget från början på rätt sätt.

– Du får precis den hjälp som behövs för att få rätt start på karriären.

Jonas Bergholm
Jag gillar mitt jobb. Varför, kanske du undrar? Jo, ni är tillgängliga, kommer snabbt med kloka svar på mina frågor och ni tycker i regel att det är roligt och viktigt att vara med och synas i tidningen. Ni kommer också med bra tips på vad tidningen ska bevaka. Det är det korta svaret på varför jag gillar mitt jobb.