hakan-hellstrom-maklare-kalmar-svensk-fastighetsformedling
Håkan Hellström, styrelseordförande Svensk Fastighetsförmedling.

Idag gick kedjan ut med att man nu inleder ett sponsringssamarbete med Barncancerfonden. Den initiala kampanjen beräknas dra in en miljon kronor, baserat på en prognos om tiotusen genomförda värderingar.

– Vi beundrar Barncancerfondens envisa kamp med att stödja och hjälpa drabbade barn genom att samla in pengar till livsviktig forskning kring barncancer. Vi vill bidra ekonomiskt och genom att sprida budskapet om Barncancerfondens viktiga arbete. Det är därför vi nu startar upp ett långsiktigt samarbete, säger Håkan Hellström, styrelseordförande Svensk Fastighetsförmedling.

Rikstäckande kampanj

Insamlingskampanjen backas upp av en omfattande rikstäckande marknadsföringsinsats med annonser, radio- och tv-reklam samt i digitala och sociala medier. Samtliga Svensk Fastighetsförmedlings 230 bo­butiker och 1 200 medarbetare över hela landet är engagerade i projektet. Förutom att samla in pengar är kampanjen ett sätt att väcka uppmärksamhet kring cancersjukdomar som drabbar barn.

Avtalet med Barncancerfonden gäller i två år, med möjlighet till förlängning. Svensk Fastighetsförmedling har förbundit sig att under avtalets löptid bidra med minst fyra miljoner kronor till barncancerforskning, motsvarande cirka 7 300 forskningstimmar.

BCF
Foto: Från Svensk Fastighetsförmedlings kampanj med Barncancerfonden.

Utrota barncancer

Barncancerfondens vision är att utrota barncancer. Efter att fonden har arbetat i drygt trettio år överlever idag cirka 80 procent av barnen. Så sent som på 1970-talet var förhållandet det omvända. Barncancerfonden är den enskilt största finansiären av barncancerforskning i Sverige, helt utan bidrag från stat, kommun och landsting.

Varje år får omkring 300 barn en cancerdiagnos, den vanligaste dödsorsaken för barn mellan ett och fjorton år i Sverige.

– Vi har stora förhoppningar på ett framgångsrikt samarbete med Svensk Fastighetsförmedling. Upplägget är enkelt och privatpersoner behöver egentligen bara få en värdering av sitt boende för att bidra till barncancerforskningen, det är bara att passa på om det är läge för flytt. Självklart hoppas vi även att många av de personer som vi når via samarbetet också väljer att engagera sig på andra sätt, säger Per Leander, verksamhetschef på Barncancerfonden.

Se Svensk Fastighetsförmedlings youtube-klipp:

Jenny Persson
Jenny är publisher och ansvarig utgivare. Att arbeta med MäklarVärlden är fantastiskt givande, en spännande bransch där det händer mycket hela tiden. Ert arbeta handlar ju om folks bostäder – där de och vi lever våra liv - det är stimulerande att få följa och rapportera om. Efter att ha arbetat med tidningen sedan 2012 börjar jag lära mig mer om vad mäkla handlar om, ett utmanade och roligt jobb.